Hakkımızda

Latifi Projesi ile ilgili sunumdan.                   Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs 26 Nisan 2018.

Bu proje, Newbook Digital Texts sorumluları Prof. Dr. Walter G. Andrews, Prof. Dr. Selim Sırrı Kuru ve Prof. Dr. Sarah Ketchley’in yardımıyla geliştirilmektedir.

             Proje Yürütücüsü                Doç. Dr. Ayşe Tarhan

Newbook Digital Texts Sorumluları Dr. Mary Childs, Prof. Walter Andrews ve Dr. Sarah Ketchley.

Washington Üniversitesi’nin Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü, Türk ve Osmanlı Çalışmaları Programı,  ulusal ve uluslararası alanda tanınan bir bölümdür. Fakülte öğretim üyeleri arasında, Prof. Dr. Sarah Ketchley ve Prof. Dr. Walter G. Andrews bulunmaktadır. 

 Prof. Dr. Walter G. Andrews’ün Osmanlı edebiyatı üzerine İngilizce ve Türkçe pek çok yayını bulunmakatdır. Prof. Dr. Andrews, ömrünü Osmanlı ve Türk edebiyatına adamıştır ve  Osmanlı edebiyatına 50 yılı aşkın zamandır büyük bir hizmet sunmaktadır. Osmanlı edebiyatına yaptığı bu katkılardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti tarafından Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir. 1970’lerin sonlarından bu yana, rahmetli Prof. Dr. Mehmed Çavuşoğlu ve öğrencisi Prof. Dr. Mehmet Kalpaklı gibi pek çok Türk akademisyenlerle Osmanlı edebiyatıyla ilgili  Newbook Digital Texts Projesi, Osmanlı Metin Arşivi Projesi [OTAP] gibi dijital projeler hazırlamaktadır.

Prof. Dr. Sarah Ketchley, dijital beşeri bilimlerin metotları, teknolojileri ve uygulamaları konusunda kapsamlı eğitim veren bir Mısır bilimcidir. Newbook Digital Texts Projesi, Emma B. Andrews Günlüğü Projesi ve Baki Projesinin kurucu yöneticilerinden biridir. Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde dijital beşeri bilimler derslerinin öğretim üyesi ve danışmanıdır.

Doç. Dr. Ayşe Tarhan, Afyonkarahisar’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Afyonkarahisar’da aldı. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim burslusu olarak Kuzey Kıbrıs’taki Doğu Akdeniz Üniversitesinde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimine başlamadan önce İngiltere’de dil eğitimi aldı. Muğla Sıtkı Koçmen Üniversitesinden Osmanlı Edebiyatı alanında doktora derecesine 2015 yılında hak kazandı. Doktoradan mezun olduktan sonra, pek çok uluslararası dergide ve  sempozyumlarda bildiriler sundu. Bir seneyi aşkın bir süredir Washington Üniversitesindeki Baki Projesinde yer almaktadır ve Newbook Digital Texts sponsorluğundaki Latifi Projesinin proje yürütücüsüdür. Yaklaşık 6 yıldır çeşitli üniversitelerde Osmanlı edebiyatı, Osmanlıca, yabancılara Türkçe gibi dersler vermekte. Şimdi Kuzey Kıbrıs’ta bir üniversitede Doç. Dr. ünvanı ile bölüm başkanı olarak çalışmaktadır.

Latifi Projesi ile ilgili sunumdan. Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs 26 Nisan 2018.
Baki Projesi Ekibi ile. Baki Projesi Çalıştayı, Bilkent Üniversitesi, Ankara, 10.03.2018.

Washington Üniversitesinde Prof. Dr. Walter G. Andrews ile.

“Kültür, Nöroloji ve Duygular Bağlamında Osmanlı Şiiri”, 12 Kasım 2019, NELC, Washington Üniversitesi USA.